Quantcast
Channel: Dijete i ishrana – SAN PORTAL
Viewing all articles
Browse latest Browse all 183

Riblje ulje

$
0
0

riblje uljeVeoma je zdravo koristiti riblje ulje kao dodatak ishrani prilikom terapije različitih srčanih oboljenja, visokog holesterola, depresije, anksioznosti, poremećaja hiperaktivnosti i deficita pažnje (eng. Attention Deficit and Hyperactivity Disorder – ADHD), oslabljenog imuniteta, raka, dijabetesa, inflamacije, artritisa, inflamatorne bolesti creva (IBC), AIDS-a, Alchajmerove bolesti, poremećaja vida, makularne degeneracije i čireva. Osim toga riblje ulje, pomaže i prilikom mršavljenja, održavanja trudnoće, plodnosti i nege kože (naročito je dobro da se koristi prilikom pojave psorijaze i akni).

Većina lekovitih svojstava ribljeg ulja mogu se pripisati prisustvu omega-3 esencijalnih masnih kiselina, kao što su Dokozaheksaenska kiselina (DHA) i Eikozapentaenska kiselina (EPA). Pored toga,u ribljem ulju mogu se pronaći i dodatne korisne esencijalne masne kiseline poput Alfa- linolenske kiseline (ALA) i Gama-linolenske kiseline (GLA).

Uprkos tome što riblje ulje ima puno korisnih svojstava, treba biti oprezan prilikom čitanja literature, jer postoji mnogo preuveličavajućih podataka o mogućim primenama ribljeg ulja, međutim nisu svi tačni. Proizvođači ribljeg ulja su pokušali da plasiraju ovo ulje na tržište kao lek za sve i svašta.

U daljem tekstu ćemo se fokusirati na raznovrsna, dokazana korisna svojstva ribljeg ulja, od kojih se neka zasnivaju na konkretnim naučnim dokazima, dok su ostali rezultati dobijeni iz istraživanja na životinjama. Pre bilo kakve intervencije, poželjnije je da se čitaoci u potpunosti informišu o svim korisnim primenama ribljeg ulja, nego da se oslanjaju na marketinške trikove, koji mogu biti ujedno i pozitivni i negativni.

Postoje različite vrste riba, koje predstavljaju dobar izvor ribljeg ulja, kao što su skuša, pastrmka, jezerska pastrmka, iverak, haringa, brancin, sardina, sabljarka, ostriga, Albakore tuna, plavorepa tuna, žutorepa tuna, iverak, sardela, inćun i losos. Za izradu ribljeg ulja najčešće se koristi Albakore tuna, haringa, skuša, sardina, jezerska pastrmka i losos. Kvalitet ribljeg ulja umnogome zavisi od vrsta riba od kojih se proizvodi.

Riblje ulje i zdravlje

Zdravstvene prednosti ribljeg ulja su sledeće:

Zdravije srce: Prema Američkoj asocijaciji za srce (eng. AHA – American Heart Association), klinička istraživanja pokazuju da su omega-3 efikasne u smanjenju učestalosti kardiovaskularnih bolesti (KVB). Riblje ulje je odličan izvor omega-3 i stoga, smanjuje rizik od srčanih oboljenja i srčanih aritmija. Takođe, snižava nivo lošeg holesterola (LDL), a povećava nivo dobrog holesterola (HDL). Riblje ulje sprečava akumulaciju triglicerida i dodatno smanjuje nivo viška triglicerida. Štaviše, preliminarna istraživanja su pokazala da se riblje ulje može koristiti radi sprečavanja ateroskleroze kod koronarnih bolesnika. Prema tome, ovo ulje je efikasno u sprečavanju moždanih udara i njegovo redovno korišćenje može pomoći da se izbegne iznenadna smrt izazvana srčanim oboljenjima. Prema Američkoj asocijaciji za srce, ovi preliminarni rezultati tek treba da budu potvrđeni daljim detaljnim istraživanjima.

Mršavljenje:Riblje ulje je, takođe, promovisano kao pomoćno sredstvo prilikom gubitka težine. Istraživanje, koje je sproveo profesor Piter Hau na Univerzitetu u Južnoj Australiji, je pokazalo da riblje ulje poboljšava učinak vežbanja pri mršavljenju. Volonteri, čija ishrana je bila obogaćena ribljim uljem, je pokazala veći gubitak telesne težine u poređenju sa onima, koji nisu redovno konzumirali ovo ulje. Vežba u kombinaciji sa ribljim uljem imala je pozitivan efekat na oblik i strukturu tela pacijenata, koji su učestvovali u ovom istraživanju.

Jačanje imuniteta:Smatra se da redovno konzumiranje ribljeg ulja pomaže u jačanju imuniteta, što omogućava organizmu da se odupre čestim bolestima, kao što su prehlada, kašalj i grip. Omega-3 masne kiseline, koje su prisutne u ribljem ulju, jačaju imunološki sistem,tako što utiču na aktivnost i količinu citokina i eikazanoida prisutnih u našem telu.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 183