Bok čoi ili kineski kupus je zelena lisnata biljka koja je izuzetno bogata sa nekoliko važnih hranjivih sastojaka kao što su vitamini, minerali, karotenoidi itd. Saznajte više o prednostima ovog neverovatnog povrća za vaše zdravlje kroz ovaj članak.
Bok čoi je najčešće poznat pod nazivom kineski kupus ili snežni kupus. Stručan naziv ove biljke je Brassica chinensis. Njeno uzgajanje potičejoš pre 6000 godina, a Kinezi su bili prvi koji su koristili ovo povrće u svojim prijatnim specijalitetima. Kineski kupus pripada familiji biljaka Cruciferae, koja uključuje i povrće kao što su brokoli, kupus, karfiol i prokelj.
Zašto treba jesti Bok čoi?
Sočni zeleni listovi ovog povrća su idealni za pravljenje salata i supa. Pored toga što je poznat po svom sjajnom ukusu, bok čoi pruža nekoliko prednosti za vaše zdravlje. Bogat je izvor mnogih važnih vitamina, kao što je vitamin A, C i K. Vitamin A je veoma bitan za pravilnu funkciju imunog sistema, za dobar vid, kao i za pravilan rast kostiju i zuba. Dok vitamin K igra značajnu ulogu u zgrušavanju krvi.
Vitamin K takođe olakšava apsorpciju kalcijuma i održava gustinu kostiju. Vitamin C je dobro poznat prirodni antioksidant koji štiti telo od štetnih efekata slobodnih radikala. Kineski kupus je i bogat izvor vitamina D koji olakšava apsorpciju kalcijuma i fosfora i time poboljšava zdravlje kostiju i zuba.
Ova biljka može da obezbedi dovoljne količine folne kiseline i vitamina B6. Folna kiselina je bitna za pravilno razviće tkiva i ćelija i može sniziti rizik od dobijanja srčanih bolesti. Sa druge strane, vitamin B6 je ključan za metabolizam ugljenih hidrata, masti i proteina, kao i za stvaranje crvenih krvnih ćelija i antitela.
Kineski kupus sadrži i značajnu količinu karotenoida kao što je beta – karoten. Beta-karoteni su poznati po svojim antioksidantnim osobinama i mogu pomoći u smanjenju rizika obolevanja od nekoliko vrsta raka. Istraživanja sprovedena u ovoj oblasti su zaključila da uzimanje hrane koja je bogata beta-karotenima može sniziti rizik od dobijanja određenih vrsta raka. Karotenoidi su takođe dobri za očne bolesti kao što su glaukom i očna degeneracija.
Kineski kupus takođe sadrži mnoge važne mineralne materije, kao što su kalcijum i kalijum. Kalcijum je ključan za zdrav razvoj kostiju i zuba, dok je uloga kalijuma održavanje ravnoteže elektrolita u vašem telu. Kalijum takođe može smanjiti rizik od cirkulatornih obolenja kao što su srčane bolesti. On je odgovoran je za regulaciju nivoa krvnog pritiska. Pored bogatstva vitaminima i mineralima, kineski kupus je i dobar izvor dijetetskih vlakana.
Još jedna važna nutritivna činjenica o kineskom kupusu je da ne sadrži masti i ima male količine natrijuma. Velike količine natrijuma mogu povećati rizik od dobijanja srčanih bolesti. Mnoga istraživanja su otkrila da postoji veza između uzimanja krstonosnog povrća, kao što je bok čoi, karfiol, brokoli, i smanjenog rizika od stvaranja određenih vrsta raka. Ovo povrće sadrži jedinjenje zvano glukozinolata, koje se u našem telu pretvara u izotijocijanat za koji se veruje da je odgovoran za borbu protiv ćelija raka i ojačanje imunog sistema. Dakle, ovo hranjivo povrće pored toga što vam pruža hranjive materije potrebne za vršenje osnovnih životnih procesa, takođe vas može zaštititi od velikog broja bolesti, uključujući srčane bolesti, rak i degeneracija mišića.