Zdrav život podrazumeva pravilnu ishranu, koja se bazira na četiri osnovna principa: redovni obroci, poštovanje satnice i količine uzetih namirnica, vrsta hrane i način njene pripreme. Savremeni način života ne ostavlja mnogo vremena za spravljanje obroka, a u želji da se hrana održi što duže svezom, ali i da se uštedi, često joj se dodaju razne komponente, aditivi, konzervansi, koji nisu sasvim bezopasni. S druge strane, usled neadekvatne pripreme namirnica nastaju brojne supstance s kancerogenim efektom.
Naši preci hranu su konzumirali uglavnom u sirovom obliku, što, naravno, ne važi za sve namirnice, ali je preporuka da se voće i povrće (čija priroda to dozvoljava) konzumiraju sirovi. Tako se čuvaju svi nutrijenti, koji pozitivno utiču na naše zdravlje i pomažu nam u borbi protiv patogenih mikroorganizama, pa čak i kancera. Termičkom obradom uništavaju se važni sastojci hrane, a pritom mogu nastati i neke opasne materije. Povezanost hrane i nastanka raka potvrdile su brojne naučne studije. Treba imati na umu da odrednica “biti zdrav” podrazumeva mnogo više od “ne biti bolestan”. Zdravlje podrazumeva podudaranje mnogih važnih činilaca koji utiču na život. Jedan od njih je i hrana, u kojoj treba uživati, ali s merom, uz izbegavanje štetnih namirnica i potenciranje onih koje su blagotvorne za organizam. Samo tako može se produžiti životni vek i živeti lepše i punim plućima! Najbolji savet jeste da ishrana bude balansirana, da sadrži nizak procenat masti te da bude bogata dijetetskim vlaknima, voćem i povrćem.
Kancerogena hrana
Kokice iz mikrotalasne
Kesica kokica koje se pripremaju u mikrotalasnoj pećnici puna je hemikalija koje mogu uzrokovati rak testisa ili pankreasa. Perflourooktansku kiselinu (perfluorooctanoic acid PFOA), koja se nalazi u tim kesama, nekoliko različitih studija povezalo je sa tumorima testisa i pankreasa. Slično tome, dijacetil (diacetvl) iz ovih kokica oštećuje pluća. Konzervirani paradajz Sve konzerve obložene su bisfenolom-A, poznatim i kao BPA, supstancom koja, kako pokazuju rezultati istraživanja, negativno utiče na mozak. U suštini, sva konzervirana hrana sadrži BPA, ali paradajz posebno, jer se konzerve dodatno oblažu ovom supstan-com kada se pune paradajzom.
Mesne prerađevine
Salame, viršle, paštete i kobasice sadrže hemijske konzervanse, boje i aditive koje produžavaju njihov vek-trajanja i čine ih naoko privlačnim, ali one su takođe izazivači raka. Nitriti i nitrati povećavaju rizik od nastanka kancera debelog creva i zato je najbolje izbegavati mesne prerađevine.
Tovljena riba
Tovljena riba ne samo da nema dovoljnu količinu vitamina D, nego je i prepuna kancerogenih hemikalija kao što su PCB (polihlorovani bifenili), pesticidi i antibiotici. Ove materije u ribu dospevaju usled zagađenja vode, održavanja ribnjaka i prilikom čuvanja ribe… Ovo najviše važi za lososa.
Čips
Mnogima je čips omiljena grickalica, a najveći problem jeste to što se tanki listići krompira pripremaju na veoma visokim temperaturama, usled čega se stvara sup-stanca akrilamid, kancerogen koji se može naći i u cigaretama.
Hidrogenizovana ulja
Rafinisano suncokretovo ulje ili margarin prepuni su hidrogenizovanih ulja, ili transmasti. Međutim, ova vrsta ulja ne koristi se samo u tom obliku već i da bi se sačuvala svežina procesuirane hrane. Međutim, proces hidrogenizacije napada strukturu ćelijske membrane i izaziva mnoge bolesti, pa i rak. Neki proizvođači zamenjuju hidrogenizovana ulja palminim, koje takođe obiluje opasnim transmastima.
Belo brašno
Rafinisano belo brašno sadrži veliku količinu rafinisanih ugljenih hidrata, što je svakako razlog za brigu. Studija objavljena u “Cancer EpU demiologv časopisu Mile Markers, and Prevention” pokazala je da učestalo konzumiranje rafinsanih ugljenih hidrata povećava rizik od nastanka raka dojke kod žena za čak 220%. Hrana s visokim glikemijskim indeksom (Gl) odgovorna je za nagli skok šećera u organizmu, što, osim insulinske rezistentnosti, može uzrokovati i širenje raka.
Šećer
Beli šećer izaziva nagli skok insuli-na, a smatra se i da hrani maligne ćelije. Fruktoza poput one iz kukuruza veoma je agresivna, a pokazalo se da je ćelije raka brzo metabolišu, te se tako još brže razmnožavaju. Popularni industrijski keks, kolači, pite, sokovi, sosovi, cerealije, pa čak i mesne prerađevine – prepunjeni su fruktozrtim kukuruznim sirupom, što može biti razlog za porast zloćudnih oboljenja kod mlađih ljudi.
Namirnice koje deluju protiv raka
Avokado
Obiluje glutationom, moćnim antioksidansom koji napada slobodne radikale u organizmu tako što blokira apsorpciju određenih vrsta masti u crevima. Takođe, bogatiji je kalijumom od banane i odličan je izvor beta-karote-na. Naučnici veruju da avokado može biti koristan i u lečenju virusnog hepatitisa (koji je jedan od uzročnika kancera jetre), kao i drugih oboljenja jetre.
Šargarepa
Sadrži veliku količinu beta-karotena, koji sprečava razvoj mnogih vrsta kancera, uključujući rak pluća, usta, grla, želuca, creva, bešike, prostate, dojke. Neka istraživanja ukazuju na to da beta-karoten može uzrokovati kancer, ali nije dokazano da šargarepa (osim ako je ne jedete u ogromnoj količini, dva do tri kilograma dnevno) može izazvati nastanak malignog tumora. Zato je dokazano da supstanca po imenu falkarinol, koja se takođe nalazi u šargarepi, smanjuje rizik od kancera (istraživanje danskog instituta za poljoprivredu). Falkarinol se, inače, gubi kada se šargarepa termički obrađuje.
Ljute papričice
Njihov glavni sastojak kapsaicin neutrališe nitrozamine, kancerogene supstance. Takođe, može pomoći u prevenciji raka želuca.
Lan
Lignani iz lana delujuantioksidativno i mogu blokirati ili uništiti ćelije na kojima je došlo do malignih pramena. Lan je bogat i omega-3 masnim kiselinama, za koje se veruje da štite od kancera debelog creva i srčanih bolesti.
Južno voće
Grejpfrut (kao i drugo južno voće) sadrži monoterpene, supstance za koje se veruje da preventivno deluju protiv raka tako što izbacuju kancerogene materije iz organizma. Neka istraživanja pokazuju da grejpfrut blokira razmnožavanje ćelija zloćudnog tumora dojke. Ovo voće sadrži i vitamin C, beta-karoten i folnu kiselinu. Pomorandže i limun pak obiluju limonenom, supstancom koja stimuliše imunološki sistem da ubija zloćudne ćelije.
Grožđe
Crno grožđe sadrži bioflavonoide, moćne antioksidanse koji preventivno deluju protiv kancera. Bogat je izvor resve-ratrola, koji koči enzime, stimulatore rasta malignih ćelija. Takođe, sadrži elaginsku kiselinu, koja blokira enzime neophodne za razvoj zloćudnog tkiva i na taj način usporava rast tumora.
Zeleno lisnato povrće
Istraživanja pokazuju da konzumiranje zelenog povrća smanjuje rizik od nastanka raka želuca. Spanać je, na primer, bogat izvor vitamina C, beta-karotena, moćnih antioksidansa, kao i folne kiseline. Pojedina istraživanja pokazuju da su osobe koje su jele spanać dva ili više puta nedeljno znatno smanjile rizik od pojave zloćudnog tumora pluća i dojke.
Pečurke
Postoji više vrsta pečuraka koje pomažu organizmu u borbi protiv kancera i podižu imunitet. Šitake, maitake, reiši, Agaricus blazei Murill, Coriolus Versicolor – sadrže polisa-haride, posebno lentinan, koji je koristan za jačanje odbrambenog sistema. Ove biljke su i bogat izvor S-glukana, a sadrže i protein lecitin, koji napada maligne ćelije i sprečava njihovo razmnožavanje. Osim toga, lekovite pečurke stimulišu proizvod-ćelije imunološkog sistema kao reakciju na napad patogena – virusa, bakterija, parazita i ćelija tumora). Ekstrakt pečurki testiran je u Japanu kao pomoćno sredstvo tokom hemoterapije.
Koštunjavo voće
Antioksidansi iz koštunjavog voća – kvercetin i kempferol – usporavaju rast kancera. U 100 g brazilskog oraha ima 80 mg selena, što je podatak bitan za obolele od raka prostate.
Maline i drugo bobičasto voće
Osim što sadrže mnoštvo vitamina i minerala, ovi plodovi obiluju i antioksidansom antocijaninom, koji sprečava nastanak malignih tumora (između ostalog, kancera jednjaka i debelog creva).
Ruzmarin
Podstiče aktivnost enzima koji učestvuju u detoksikaciji organizma. Istraživanja na životinjama pokazala su da ekstrakt ružmarina – karnosol može zaustaviti razvoj kancera dojke i kože. Ruzmarin se obično koristi kao začin, ali od njega se pravi i čaj: kašičica suvih listova biljke prelije se šoljom vrele vode i ostavi da odstoji 15 minuta.
Morske alge
Sadrže beta-karoten, proteine, vitamin B12, dijetetska vlakna, hlorofil, kao i hlorofilone, važne masne kiseline koje pomažu u borbi protiv zloćudnog tumora dojke. Takođe, odličan su izvor minerala: kalijuma, kalcijuma, magnezijuma, gvožđa, joda. Soja Proizvodi od soje, kao stoje tofu, sadrže nekoliko tipova fitoestrogena,
Ova mahunarka sadrži obilje izoflavona, a istraživanja su pokazala daje genistein najmoćnija kočnica rasta i razmnožavanja malignih ćelija. Genistein smanjuje rizik od kancera dojke inhibirajući rastepitelnih ćelija i novih krvnih sudova, neophodnih za rast tumora. Ipak, treba biti oprezan* kada se soja uvodi u ishranu. Verovatno vam neće škoditi ako konzumirate 120 do 150 g tofua dnevno, ali istraživači se takođe bave pitanjem da li povećanje količine soje u ishrani može prouzrokovati hormonsku neravnotežu i stimulisati rast kancera. Kao rheru opreza, žene s rakom dojke, ili one koje su pod visokim rizikom da obole od ove vrste kancera, trebalo bi da se konsultuju s lekarom pre nego što počnu da koriste čist izoflavon iz soje.
Paradajz (sirov, a pogotovo kuvan)
Osim stoje bogat vitaminom C, paradajz je najbolju izvor likopena, koji dokazano štiti organizam od malignih tumora pluća, grlića materice, prostate, pankreasa, usta… Najnovija istraživanja pokazuju da paradajz treba začiniti hladnoceđenim uljem, jer će tako organizam bolje apsorbovati likopen.
Kurkuma
Ovaj začin blagotvorno deluje na zdravlje jer usporava proizvodnju jedne vrste enzima, čiji je nivo posebno visok u slučaju inflamatornih bolesti i kancera, posebno kancera bešike i debelog creva.
Beli luk
Nekoliko obimnih studija pokazuje vezu između povećanog unosa belog luka u organizam i smanjenja rizika od nastanka pojedinih vrsta kancera, uključujući rak želuca, debelog creva, jednjaka, gušterače i dojke. Rezultati istraživanja pokazali su daje konzumiranje veće količine sirovog i kuvanog belog luka povezano sa smanjenjem rizika od nastanka zloćudnog tumora na želucu, debelom crevu.