Quantcast
Channel: Dijete i ishrana – SAN PORTAL
Viewing all 183 articles
Browse latest View live

Mršavite bodujući svaki zalogaj

$
0
0

5 osobina zbog koji (ne)možemo smršavitiSvi obroci se preračunavaju u poene, tako da u restriktivnoj fazi ovog režima ishrane, maksimalno možete da potrošite od 18 do 20 bodova

BODOVNA ili pilotska dijeta ne zahteva da se neke namirnice izbace iz ishrane, samo morate dobro da računate. Da biste postigli željeni efekat i oslobodili se suvišnih kilograma svakoga dana morate da ostanete u granicama zadatih bodova i kombinacije obroka. Možda će vam se ovo nekada učiniti napornim i komplikovanim, ali provereno daje rezultate.

Ovaj način ishrane se ubraja u brze dijete, jer omogućava da za sedam dana izgubite i do pet kilograma. Najvažnije je da za svaki dan imate dozvoljeni broj bodova i ne smete da ga premašite. Možete proizvoljno da kombinujete namirnice, a u jednom danu, u restriktivnoj fazi, maksimalno možete da potrošite od 18 do 20 bodova.

Ukoliko se odlučite za ovu dijetu preporuka je da u svesku upisujete koliko bodova ste tokom dana potrošili. Obroci se boduju na sledeći način:

– doručak tri ili četiri boda,

– ručak od šest do osam bodova,

– večera od šest do osam bodova.

PREMA TEŽINI

U zavisnosti od težine stručnjaci preporučuju umereniju verziju bodovne dijete.

– osobe koje imaju do 67 kilograma tokom dana bi trebalo da pojedu namirnice u vrednosti do 23 boda,

– ako nemate više od 80 kilograma možete da isplanirate tokom dana obroke u vrednosti do 25 bodova,

– ko planira da smrša a ima do 91 kilogram, ne sme da “pojede” više od 27 bodova,

– osobe teže od 92 kilograma mogu dnevno da isplaniraju obroke do 30 bodova.

Ako se odlučite za ovu dijetu redovno beležite u svesku koliko bodova ste tokom dana potrošili

The post Mršavite bodujući svaki zalogaj appeared first on SAN PORTAL.


Sok od paradajza topi kilograme

$
0
0

paradajzŠoljicu soka od paradajza pomešajte sa decilitrom isceđenog limuna, kašičicom izrendanog đumbira i jednom ljutom papričicom

AKO želite da se na prirodan način rešite viška kilograma, probajte sa napitkom koji ubrzava metabolizam, obračunava se sa štetnim mastima i eliminiše toksine. Pravi se jednostavno, a namirnice koje ga čine možete da pronađete na svakoj pijaci.

Šoljicu soka od paradajza pomešajte sa decilitrom isceđenog limuna, kašičicom izrendanog đumbira i jednom ljutom papričicom. Izmiksajte sve sastojke i dobili ste napitak u koji ćete na kraju dodati dve stabljike celera. Da biste uživali u ovom soku, poslužite ga u staklenim čašama i pijte tri puta dnevno između obroka. Obavezno ga držite u frižideru, da se ne bi pokvario.

The post Sok od paradajza topi kilograme appeared first on SAN PORTAL.

Blagotvorni zeleni sok

$
0
0

Blagotvorni zeleni sokZa moćni lek po receptu samuraja potrebne su samo stvari iz prirode

DOKTOR Mehmet Oz, kojem se divi bar pola sveta, tvrdi da postoji napitak koji sve leči, a “nevernim Tomama” savetuje da ga svakako isprobaju, jer nemaju šta da izgube. Za moćni lek po receptu samuraja potrebne su samo stvari iz prirode. Dve jabuke srednje veličine, tri stabljike celera, krastavac, izrendano parče đumbira, pola limuna sa korom, jedna limeta, 150 grama peršuna, 60 grama spanaća – namirnice su koje je neophodno sitno iseckati, pomešati i izmiksati u blenderu. I tako za čas, dobili ste napitak koji se “obračunava” sa visokim krvnim pritiskom, problemima sa kožom, kostima, astmom, varenjem, snižava nivo lošeg holesterola i odličan je detoks, pa pomaže u mršavljenju. Savet je da se svako jutro započne sa ovim zelenim sokom i posle dve nedelje ćete primetiti prve rezultate.

The post Blagotvorni zeleni sok appeared first on SAN PORTAL.

Svakog dana po jedna banana

$
0
0

Svakog dana po jedna bananaHipertenziju mogu da ublaže i kivi, beli pasulj,jogurt, semenke suncokreta, krompir, sveža riba, i, naravno, manji unos soli i industrijskih prerađevina

ARTERIJSKA hipertenzija je najmasovnija nezarazna bolest u svetu od koje boluje skoro milijarda ljudi. Problem sa povišenim pritiskom ima 26 odsto odraslog stanovništva u svetu, dok se u Srbiji sa ovim zdravstvenim problemom suočava 46,5 odsto starijih od 25 godina.

Krvni pritisak povećavaju prekomerna upotreba soli i tečnosti, gojaznost, preterani unos alkohola i kafe, pušenje, fizička neaktivnost, stres.

Kako na mnoge uzročnike ne može da se utiče, stručnjaci savetuju da pokušamo da korigujemo makar one koji zavise od nas. Posebnu pažnju trebalo bi obratiti na izbor namirnica, jer postoje one koje prirodno snižavaju visoke vrednosti krvnog pritiska.

1. Banane

Ovo voće sadrži dosta kalijuma, koji u lečnju hipertenzije ima veoma značajnu ulogu. Zato se savetuje da se preventivno svakog dana pojede po jedna banana. Najbolji rezultati se postižu ako se ova namirnica ne kombinuje sa drugom hranom, i da se jede u prepodnevnim časovima.

2. Voda

U mnogim slučajevima problem sa pritiskom nastaje zbog nedovoljnog unosa tečnosti tokom dana. Ako ne možete da kontrolišete uzimanje vode, ujutru napunite flašu od dva litra, i do kraja dana je popijte. Ograničite uzimanje zaslađenih tečnosti, najbolji su voda i biljni čajevi. Stručnjaci savetuju u slučajevima iznenadnog skoka pritiska da se popije odjednom, u velikim gutljajima, veća čaša vode. To često može brzo, čim nastanu tegobe, da reši problem visokog pritiska.

3. Manje začina

Osobama koje imaju hipertenziju savetuje se dijetetski način ishrane. Osim preporuke da uzimaju lakše svarljive namirnice, moraju da ograniče upotrebu soli i drugih začina. To znači da moraju da izbegavaju i namirnice koje u sebi već sadrže velike količine soli, recimo, mesne prerađevine, grickalice i slično.

4. Beli pasulj

Poznato je da ova namirnica sadrži dosta mineralnih supstanci, a naročito su značajni kalijum i magnezijum. Preporuka je da se pasulj skuva u vodi, začini po ukusu, i jede tako pripremljen uz dodatak samo nekoliko kapi maslinovog ulja

5. Beli luk

Da beli luk spušta pritisak znali su i naši preci. On može da pomogne u slučajevima kada vrednosti krvnog pritiska nisu još značajnije povišene. Ipak, imajte na umu da uz pomoć ove namirnice pritisak može naglo da padne i ispod normalnih vrednosti. Ako vam ne prija intenzivan miris, uzmite manji čen i progutajte ga bez žvakanja, kao tabletu.

6. Jogurt

Krvni pritisak može da skoči i zbog nekih skrivenih problema, recimo, i zbog nedostatka kalcijuma i vitamina D. Zato je veoma važno da uzimate redovno namirnice koje sadrže ove supstance. Nivo vitamina D će se značajno popraviti nakon šetnje po suncu. Za unos kalcijuma se preporučuju mlečni proizvodi, posebno kiselo mleko i jogurt. Dnevno bi trebalo uzeti oko 200 ml ovih proizvoda.

7. Kivi

Kivi sadrži sva tri neophodna minerala – magnezijum, kalijum i kalcijum. U plodu ove biljke ih nema mnogo, ali je značajno to što se nalaze u idealnoj kombinaciji, koja pomaže u rešavanju problema visokog krvnog pritiska. Jedite tokom dve nedelje svako jutro, natašte, po jedan kivi, i pratićete promenu koja će se desiti zahvaljujući pozitivnom delovanju ove voćke.

8. Semenke suncokreta

Možete da ih uzimate jedino ako nisu pržene i ako su neslane. Samo u tom obliku mogu da dodaju organizmu neophodan magnezijum. Grickajte ih kao užinu ili ih dodajte u sezonske salate, sigurno će poboljšati njihov ukus.

9. Sveža riba

Preporučuje se iz mnogobrojnih razloga. Prvenstveno jer ćete uvrštavanjem ove namirnice automatski početi zdravije da se hranite, što se savetuje svim osobama koje imaju problem sa hipertenzijom. Takođe, sadržaj hranljivih materija koje ribe sadrže doprineće boljem zdravlju organizma. Da bi korist od njih bila maksimalna, koristite isključivo svežu, nezamrzavanu ribu. Odličan izbor je, recimo, losos koji sadrži dosta omega tri masnih kiselina.

10. Krompir

Kada birate prilog glavnom jelu, najbolji izbor je krompir, jer sadrži značajnu koncentraciju kalijuma i magnezijuma. Najvažnije je da se priprema na zdrav način. Može da se jede kuvan ili pečen u ljusci, jer se na taj način čuva najviše dragocenih materija.

The post Svakog dana po jedna banana appeared first on SAN PORTAL.

Ne gojimo se na isti način: Otkrijte šta način na koji se debljate govori o vašem zdravlju

$
0
0

Ne gojimo se na isti načinVišak kilograma samo je golim okom vidljiva posledica da živimo neurednim životom. Ipak, većina ljudi ima promenjivu kilažu tokom života – od mršavijih do onih debljih faza, pa smo već naučili da prepoznamo “problematične zone”.

Skloni smo i da tvrdimo da smo “šlauf” oko stomaka dobili od “hormona” ili “stresa”, činjenica je da mnogi od nas zapravo samo unose nepotrebnu hranu, koja se potom pretvara u masne neslage i taloži na određenim delovima tela, ali i da se ne kreću
dovoljno.

Najčešći uzrok gojaznosti je prerani unos hrane. Organizam bi trebalo da bude u balansu, odnosno da trošimo onoliko koliko unesemo. Gojaznost nije vezana samo za manjak aktivnosti, već zavisi i od godina i pola, pa tako žene u periodu menopuze, kada se ceo organizam usporava, brže dobijaju na kilaži – kaže nutricionista Ljubiša Knežević, dodajući da bi kilažu trebalo da merimo bar jednom nedeljno.

Ipak, nije svako debljanje isto, kao što nisu isti ni njihovi uzroci. Način na koji se kilogrami “lepe” za određene delove tela mogu nam otkriti razlog zbog kog dobijamo na kilaži. Naučnici su identifikovali šest različitih okidača debljanja. Evo kojih.

The post Ne gojimo se na isti način: Otkrijte šta način na koji se debljate govori o vašem zdravlju appeared first on SAN PORTAL.

Izgubite četiri kilograma za samo nedelju dana. I to uz pomoć voća

$
0
0

sve o vocuOva dijeta brzo dovodi do vitke linije, posebno ako se za ishranu koristi niskokalročno voće kojeg trenutno ima u izobilju. Ako vam je potrebno da veoma brzo izgubite neki kilogram viška, ovo može da bude rešenje.

Ali voćna dijeta je veoma restriktivna i ne bi trebalo da se drži duže od nedelju dana jer može da izazove niz zdravstvenih tegoba. Umesto da voćnu dijetu pratite duže vreme, u toku nedelje možete odvojiti jedan ili dva dana za čišćenje organizma.

Voćna dijeta koja uključuje voće, kao i orahe i semenke može da dovede do značajnog mršavljenja, u zavisnosti od toga koje voće jedete i u kojim količinama. To je odlična dijeta za mršavljenje i čišćenje organizma, jer voće sadrži malo kalorija, a velike količine vitamina, minerala i antioksidanasa. Međutim, voćna dijeta može da izazove ozbiljne deficite važnih nutrijenata, osim ako se uloži napor da se unosi dovoljno proteina u ishrani. Zato se preporučuje da ovu dijetu držite najduže sedam dana.

Naime, voće je siromašno proteinima, pa ako se odlučite za jelovnik zasnovan isključivo na voću može sa kilažom doći i do smanjenja mišićne mase, a kako su mišići najveći potrošači kalorija svaki gram mišićnih vlakana je dragocen za očuvanje vitke linije. Koliko težine možete izgubiti na voćnoj dijeti zavisi od unosa kalorija. To zavisi od toga koje voće jedete i u kojim količinama. Avokado, na primer, sadrži 160 kalorija, a orasi čak 400 na 100 grama.

Voćna dijeta koja bi sadržala veće količine masnih voća i oraha ne bi dovela ni do kakvog mršavljenja, dok ukoliko jedete niskokalorično voće kao što su jabuke, lubenice ili bobičasto voće može doći do dramatičnog, ali kratkotrajnog, mršavljenja. Naime, ako uopšte ne unosite proteine (esencijalne amino kiseline) uzaludno ćete smršati pomoću voćne dijete, jer već posle nekoliko nedelja možete očekivati da vam se izgubljeni kilogrami vrate.

Zdrava voćna dijeta, dakle, nikako ne podrazumeva da ceo dan jedete samo voće. Ekstremni gubitak težine ne bi bio jedini efekat do koga bi vas mogla dovesti takva restriktivna dijeta, već bi se mogli pojaviti i simptomi nedostatka proteina i esencijalnih masnih kiselina, a može doći i do nedostatka kalcijuma, gvožđa, cinka, vitamina D i B, posebno nedostatka vitamina B 12.

Nutricionista Ankica Simić ističe da je pre početka voćne dijete veoma važno da znate da treba da unosite određeni nivo kalorija u cilju održavanja dobrog zdravstvenog stanja.

Broj kalorija potrebnih po osobi će se razlikovati od jedne osobe do druge, jer sve zavisi od vaših redovnih dnevnih aktivnosti, posla i načina života, ali sve ispod 1.000 – 1.200 kalorija na dan je malo. Ishrana bogata voćem ne obezbeđuje dovoljno kalorija. U 100 grama voća ima u proseku 40-50 kalorija i oko deset grama šećera, što nije baš zdravo.

Umesto da se preteruje u voću, pametnije je pojesti dve-tri voćne užine u toku dana ili jedan voćni obrok, odnosno maksimalno oko kilogram voća dnevno. Za ručak možete pojesti povrće u kombinaciji sa mesom ili jajima, a neke žitarice za doručak ili večeru ili kombinacija žitarica i povrća ili salata od povrća i sira. Takva izbalansirana ishrana je mnogo zdravija i daje dugoročnije rezultate. Umesto da voćnu dijetu pratite duže vreme, u toku nedelje možete odvojiti jedan dan za čišćenje organizma i obrok ili dva u toku dana zameniti voćem – savetuje nutricionista.

7 dana najduže može da se drži voćna dijeta

Do najvećeg gubitka težine dolazi posle trećeg dana, a za sedam dana možete izgubiti do četiri kilograma. Prema savetu nutricioniste Ankice Simić, voćnu dijetu nemojte držati duže od nedelju dana i trudite se da svakog dana unesete više od 1.200 kalorija dnevno što je osnovni preduslov za zdravu dijetu.


Nutricionista Ankica Simić nam daje i tabelu koliko kalorija sadrže neke od najviše korišćenih vrsta voća na 100 grama:

Jabuke 40-45, u zavisnosti od vrste
Kruške 40-60, u zavisnosti od vrste
Kajsije 54
Trešnje 50
Breskve 37
Nektarine 49

Šljive 54
Pomorandže 41-50
Banane 95-105
Grejpfrut 35
Limun 20
Jagode 33
Maline 25
Grožđe 60

The post Izgubite četiri kilograma za samo nedelju dana. I to uz pomoć voća appeared first on SAN PORTAL.

Ako pokušavate da smršate, ovo je doručak za vas

$
0
0

jajaMnogo ste puta čuli da je doručak najvažniji obrok u toku dana, ali isto tako mnogi od nas imaju dilemu šta bi trebalo da jedemo za doručak. Posebno ako želite da smšate par kilograma. Postoji jedna namirnica koja bi bila idealan izbor za gotovo svaki doručak, a pomoćiće vam i da smanjite obim struka.

1) DOKAZANO POMAŽU MRŠAVLJENJE

Studija iz 2008. godine pokazala je da su učesnici koji su jeli jaja za doručak umesto peciva gubili veći broj kilograma kao i veći broj centimetra u struku iako je doručak svake grupe sadržao istu količinu kalorija.

2) PREPUNA SU PROTEINA

Doručak treba da bude obrok pun proteina kako bi ste bili siti do ručka. Mnogi stručnjaci smatraju da bi tokom doručka trebalo uneti najmanje 20 grama proteina da bismo bili siti i da bismo ubrzali metabolizam. Dobra vest? Jedno jaje sadrži oko šest grama proteina, pa je dobar izbor za doručak.

3) JAJA SU ZDRAV I PRAKTIČAN IZBOR

Kada ste gladni i imate potrebu da nešto prezalogajite tvrdo kuvana jaja mogu dobar izbor. Ona su brza i nisko kalorična užina koja će vas držaiti sitim do sledećeg obroka. Jedno tvrdo kuvano jaje (78 kalorija) i jabuka (80 kalorija) držaće vas podalje od frižidera do ručka.

The post Ako pokušavate da smršate, ovo je doručak za vas appeared first on SAN PORTAL.

Sa ovom dijetom ćete ostati fit zauvek!

$
0
0

Pravilno držanje dijeteDokazano je da možete da istrenirate svoj mozak da se odupre grčevima i nezdravoj hrani. Ova dijeta zvuči nestvarno, ali je laka za praćenje.

Prejedanje bez razmišljanja nas dovodi u situaciju da unosimo hiljade kalorija. Sa mnogo brze hrane oko nas, iskušenja su prevelika. Ako se pridržavate dijete „Zabluda mozga“, naučićete kako da jedete zdravo bez truda. Lako je prevariti um, a dijeta postaje sve bolja sa vežbom.Možda pojedete kutiju biskvita bez razmišljanja ili sve slatkiše u kući. Pitali ste se kako je sav čips nestao? Ovo je znak da ste upali u gadnu naviku da jedete bez razmišljanja.

Zdravstveni psiholog i nutricionista, Patricija Kolard, sa prestižnog Djuk Univerziteta za medicinu u Americi je podelila iskustvo koje je stekla sa pacijentima. Ona je bila u kontaktu sa mnogo ljudi kojima je zajedničko bilo to što su imali psihički problem prejedanja.Teško da je iznenađenje koliko ljudi se bori sa ovim problemom. Sa toliko prerađene hrane i slatkiša oko nas, iskušenje je konstantno.Nezdrava ishrana može brzo da se nataloži u našem mozgu, da dođe do stadiuma da se automatski podsvesno reaguje na određene situacije. U tim situacijama se nesvesno okrećemo nezdravoj i kaloričnoj hrani. Osećaj zadovoljstva u mozgu se pokreće brzom hranom.Lako je pratiti ove psihološke tehnike koje vam daju šansu da budete „prisutni“ u trenutku i da pratite poruke koje vam šalje vaše telo,

ZAGREVANJE

Morate da odvojite malo vremena svakog dana koje će vam poslužiti za vežbanje. Neke vežbe vam možda izgledaju čudno, ali kada se fokusirate kako treba i koncentrišete na to šta u trenutku jedete i zašto to radite.

FOKUSIRANJE PAŽNJE

Ova vežba će vam pomoći da obraćate pažnju na to šta doživljavate. Radite je tri puta dnevno.

1) Stanite i pogledajte oko sebe. Šta vidite? Mislite na to šta je u prostoru oko vas. Kako možete to da opišete nekome ko nikada nije bio u tom prostoru?

2) Zatvorite oči i slušajte. Šta čujete da se događa oko vas?

3) Dišite duboko. Šta osećate?

4) Kako se vaše telo oseća u celosti? Kako se vaša stopala osećaju? Kako su vaša ramena? Kako se vaš stomak oseća?

5) Šta je sa vašim umom? Šta se dešava sada? Misli? Planovi? Brige? Osuđivanja?

Ideja ovog stadiuma je ne kritikovanje, već posmatranje. Budite detektiv i pogledajte tragove u vašem iskustvu.

Sa vežbom ćete obraćati paznju šta postaje nesvesna radnja koja vodi u prejedanje.
Možda vas i dalje bude privlačio miris sveže pečenog hleba, ali vaše nove veštine će biti u mogućnosti da pauziraju želju koja se rađa.

DVADESET UDAHA

Radite ovu prostu vežbu disanja tri puta na dan, svakoga dana.

1) Sedite u udoban položaj i zatvorite oči.

2) Kako udišete i izdišete, pustite vaš stomak da vrši kontrakcije pokrenute udisajima. Kako udišete, zamislite da je u vašem stomaku balon koji se širi i dopušta prostor među organima. Kako izdišete, pustite vazduh da lagano izlazi iz vašeg balona.

3) Kako ste se udobno smestili, recite sebi: „ Udišem prvi“, i udahnite. Postupak ponovite deset puta i onda se vraćajte u nazad do prvog udisaja.

Mislite o svakom udahu kao o posebnom dešavanju. Svaki udisaj će vam pomoći da uvežbate fokusiranje na nešto i da se oduprete smetnjama.

MINI MEDITACIJA

Vežbajte ovo svaki dan, po pet minuta, dok ne budete mogli da dođete do petneaest minuta meditacije.

1) Podesite tajmer na pet minuta, sedite udobno i obratite pažnju da vam kičma bude prava.

2) Zatvorite oči nežno i dišite normalno, pustite vazduh da ulazi i izlati u svom prirodnom toku. Primetite kakvi su vam udisaji i izdisaji.

3) Primetite šta se dešava u vašem telu i umu. Da li se nešto dešava? Emocije? Izučite ih, pa se ponovo fokusirajte na disanje.

4) Kada alarm zazvoni, otvorite oči.

OBROCI SA KONCENTRACIJOM

1) Pre nego što stavite zalogaj u usta, stanite i zapitajte se. Da li sam gladna? Zašto jedem ovo? Da li ova hrana pomaže mom zdravlju? Kako ću odlučiti kada je dosta sa jelom?

2) Izaberite manji tanjir, uzmite manju porciju. Pola tanjira bi trebalo da bude povrće, četvrtina proteini i četvrtina skrob.


3) Usporite sa jelom. Počnite obrok sa tihom mini-meditacijom. Prestanite sa jelom nakon deset zalogaja i proverite da li ste i dalje gladni i da li osećate signale sitosti.

Napravite desetominutnu pauzu nakon jela, da bi videli da li ste stvarno još gladni. Pokušajte da jedete sa rukom koja vam nije dominantna, koristite se štapićima.Uradite sve što će da uspori vaš obrok. Telo ne ispušta hormone koji govore da li ste siti sve dok ne prođe deset minuta od početka obroka.Raspored u frižideru može da pomogne. Na mesta koja prvo ugledate kada otvorite frižider, stavite voće i povrće.

The post Sa ovom dijetom ćete ostati fit zauvek! appeared first on SAN PORTAL.


Sočivo dar prirode

$
0
0

sočivoUz ječam i pšenicu, veruje se daje sočivo (Lens esculenta) jedna od prvih kultivisanih biljnih vrsta koja se za ishranu koristila čak pre osam hiljada godina. Svrstava se u grupu zrnastih mahunarki, sa pasuljom, graškom, bobom i leblebijama. Danas se uzgaja oko četrdesetak sorti sočiva, različitih boja, veličine i oblika.

Sočivo je visokoenergetska namirnica (338 kcal/100 g) bogata vitaminom B i ugljenim hidratima. Ova kombinacija čini ga idealnom namirnicom za fizički aktivne jer, posle obroka, zbog složenog sastava, ugljeni hidrati iz sočiva postepeno dospevaju u krv. Ova namirnica je i odličan izvor proteina i vlakana, obiluje amino-kiselinom lizin koja nedostaje žitaricama, a siromašna je metibninom, triptofanom i cisteinom, kojima su bogate žitarice. Zbog toga se mešanjem sočiva sa različitim žitaricama u istom obroku zadovoljava dnevna potreba organizma za esencijalnim aminokiselinama. Za razliku od nekih vrsta mahunarki kao što su soja, kikiriki i leblebije, sočivo je siromašno mastima, a bogato fosforom, magnezijumom, gvožđem, cinkom, riboflavinom i dok nerastvorljiva pospešuju probavu i skraćuju vreme zadržavanja hrane u probavnom sistemu umanjujući rizik obolevanja od raka debelog creva. Kada je reč o lekovitosti sočiva nesporno je i da zbog obilja vitamina B grupe povoljno deluje na nervni sistem, a zbog mnogo gvozda proveren je borac protiv anemije.

Sočivo se jednostavno i priprema, isti dan kada se jelo poslužuje. Jer, za razliku od ostalih mahunarki, nema potrebe da se dan ranije potopi u vodu. Da bi bilo lakše svarljivo, sočivo nemojte da stavljate u hladnu, već u vrelu vodu, a kada provri, smanjite temperaturu i posudu poklopite. Zeleno sočivo kuvano je za oko 45, a na-randžasto za 25 minuta. Ukoliko ga, pak, pripremate za salatu ili dodajete supi, sočivo sklonite pet do 10 minuta pre uobičajnog vremena kuvanja da bi ostalo čvršće. Ako pripreme jela u kojima bi trebalo da bude mekano
(poput pirea), kuvajte ga 10-15 minuta duže. Osim sa žitaricama, preporučljivo je da se priprema sa jajima ih mesom. Može da se posluži kao glavno jelo ili prilog mesu, u kombinaciji s testeninama i palentom ili kao namaz. Brašno od sočiva može da se meša s onim od drugih žitarica i da se koristi za pripremanje hleba i kolača.

RECEPT

Varivo

♦ 500 g sočiva
♦ glavica crnog luka
♦ 2 šargarepe
♦ kašika brašna
♦ kašičica aleve paprike
♦ so, ulje
♦ mirodija

Sočivo stavite u vrelu vodu i kad provri procedite. Luk iseckajte, pro^ pržite, potom naspite malo vode i šargarepu iseckanu na kolutove pa dinstajte desetak minuta. Dodajte sočivo, nalijte vodom da ogrezne i kuvajte 25-45 minuta (zavisi od vrste sočiva). Pre kraja kuvanja dodajte brašno, alevu papriku, so i mirodiju.
SAVET PLUS: uz čorbu možete da poslužite viršle ili pržene kobasice.

The post Sočivo dar prirode appeared first on SAN PORTAL.

7 načina da smršate za 7 dana

$
0
0

mrsavljenjeDa biste smršali, treba vam mnogo više od vežbanja i dijete. Ako želite da skinete mnogo kilograma, morate da promenite i svoje ponašanje.

PONEDELJAK: MUDRO UPRAVLJAJTE SVOJIM VREMENOM

Jasno je da ste zauzeti, ali da li ste zauzeti baš toliko? Morate dobro razmisliti o načinu na koji trošite svoje vreme. Promislite o tome i shvatićete koliko vremena provodite gledajući televiziju i radeći neke druge nebitne stvari. Evo šta treba da radite da biste se bolje organizovali:

– Kombinujte stvari (spakujte ručak za sledeći dan dok se večera kuva)
– Rasporedite obaveze (nešto mogu da urade i vaša deca i vaš suprug)
– Napravite realističnu listu obaveza (prvo uradite najvažnije stvari, a manje važne poverite drugima)

UTORAK: PRATITE RASPORED JEDENJA

Svako ko je hteo da smrša preskočio je nekad obrok. Ali to ne bi trebalo da radite. Potrebna vam je redovna količina hranljivih materija kako biste dobro funkcionisali. Jedite redovno i kadgod ste zaista gladni, a hranu kupujte kada ste siti, jer ćete tada kupovati zdraviju hranu. Probajte da jedete na svaka četiri sata.

SREDA: OGRANIČITE JEDENJE SAMO NA KUHINJU ILI TRPEZARIJU

Jedenje van kuhinje i trpezarije se ne preporučuje, jer se tako razvijaju loše navike (jedenje ispred laptopa ili ispred televizije). Jedite u kuhinji ili trpezariji i to samo kad ste stvarno gladni i izbegnite kokice i druge grickalice ako gledate film kod kuće, jer jedenje bez razmišljanja o tome što jedete može samo da vam odmogne.

ČETVRTAK: NEMOJTE DA RADITE NIŠTA DRUGO DOK JEDETE

Mutitasking je poželjan u kancelariji, ali nije dobar kada se radi o hrani. Ako radite druge stvari pored toga što jedete – vozite ili čitate vesti, manje ćete obraćati pažnju na to koliko ste pojeli. Potrudite se da ne radite apsolutno ništa drugo dok jedete kako biste mogli da mislite o onome što unosite u sebe.

PETAK: NAĐITE PODRŠKU

Nemojte da vodite sami bitku protiv kilograma – osim ako ne želite da otežate sebi. Istraživanja su pokazala da ćete lakše smršati ako dobijete podršku od bliskih ljudi. Drugi možda neće znati sami kako da vam pomognu, ali ih vi možete naučiti. Recite im šta tačno treba da rade. Pitajte ih da prošetaju sa vama posle večere ponedeljkom i sredom ili da vam daju hranu u malim posudama.

SUBOTA: PREUZMITE KONTROLU NAD SVOJIM MISLIMA

Samo mesto na kojem se nalazite može vam probuditi želju za hranom, ali te misli možete oterati od sebe ako niste zaista gladni. Ako svaki put kada vidite reklamu za kolače pojedete neki kolač, to sigurno ne znači da ste uvek u vreme reklame gladni. Prekinite tu naviku. Skrenite svoje misli, uzmite da radite nešto što će vam uposliti i ruke i misli i usta: uzmite da štrikate, pozovite prijatelja ili lakirajte nokte.

NEDELJA: ISPLANIRAJTE OBROKE ZA CELU NEDELJU

Ako niste organizovani, ješćete šta vam padne pod ruku kada ogladnite. Isplanirajte svoje obroke za narednih nedelju dana, kupite sve što vam je potrebno da ih spremite i tako sprečite prejedanje.

The post 7 načina da smršate za 7 dana appeared first on SAN PORTAL.

Gladovanje nije rešenje

$
0
0

Pravilno držanje dijeteDoručkovali ste pre pola sata punu činiju cerealija. Ali – razmišljate o slatkišima koje ste sakrili od sebe (daleko od očiju, ali ne i daleko od misli) i imate osećaj gladi. Pitate se: kako je moguće da sam gladan kada sam doručkovao pre pola sata? Odgovor nije tako jednostavan, ali dobra vest je: ima načina da zadržite osećaj sitosti.

Pojedite činiju krompir salate

Donedavno, stručnjaci su savetovali da izbacimo ovu namirnicu iz ishrane (u makrobiotici se krompir ne preporučuje, a čuvena Atkinsova dijeta takođe ga je izbacivala sa liste poželjnih namirnica). Međutim, u novije vreme čuju se i drugačija mišljenja – otkriveno je da krompir sadrži jednu vrstu skroba koji se u probavnom sistemu ponaša slično kao vlakna. To znači da ćete duže imati osećaj sitosti.

Preraspodelite dnevni unos kalorija

Stručnjaci su primetili da većina ljudi unese 20 procenata kalorija za doručak, 30 procenata za ručak i čak 50 procenata za večeru. To nije dobar odnos. Mogo je korisnije za organizam da imate obiman doručak i da za vreme ovog obroka unesete najviše kalorija. Dakle, ako možete obilno da doručkujete, tim bolje za vas. Jedite što više cerealija, nemasnog jogurta, intregralnih krekera, žitarica, voća i povrća. Vaš osećaj sitosti će duže trajati.

Koristite blender

Neka ova korisna sprava bude deo vašeg domaćinstva. Mućkajte voće i povrće, pravite razne sokove, prelive za salatu i dr. Takođe je važno: mućkajte što duže. Pena koja se tako stvara korisna je u borbi protiv kilograma.

Okružite se slatkastim mirisima

Istraživanja pokazuju: miris slatke vanile može biti sasvim dovoljan da zadovolji vaša čula, tako da nećete imati potrebu za jedenjem slatkiša.

Nebitno je da li je reč o ekstraktu vanile (kokosa, čokolade i sl), losionu za telo sa ovim mirisom, ili o mirišljavoj svećici – to deluje.

Jedite supu od sočiva

Istraživanja pokazuju da su više kilograma nedeljno izgubili ljudi koji su u dijetu uvrstili namirnice bogate vlaknima poput krompira, sočiva i jabuka. Ove namirnice neće vam podići šećer u krvi i duže ćete osećati sitost.

Pazite šta užinate

Obično se misli da česte užine ugrožavaju dijetu, ali to ne mora biti tako ako užinate jagode, ili salate sa brokolijem i krompirom.

Naoružajte se dobrom voljom i pozitivnošću i uspeh neće izostati.

The post Gladovanje nije rešenje appeared first on SAN PORTAL.

Voda kao dijeta

$
0
0

vodaPoznato je da voda čini oko 80% ljudskog organizma. Pošto je njen uticaj ogroman, istraživači stalno traže idealnu količinu vode za dnevne potrebe osoba normalne težine, gojaznih i ljudi sa nedovoljno kilograma.

Novo istraživanje iz Velike Britanije odnosi se na unos vode za mršavljenje gojaznih osoba. Studija kaže da unos pola litra vode pola sata pre jela može pomoći u smanjenju suvišnih kilograma.

Za studiju je angažovano 84 gojaznih osoba na dobrovoljnoj bazi. Svako je informisan o važnosti bolje ishrane i vežbanja za lični fizički izgled. Učesnici su nasumice podeljeni u dve grupe. Jedna grupa od 41 učesnika pila je pola litra vode pre jela (3 puta dnevno), a druga, od 43 učesnika, bila je bez ikakvog pića pre jela. Učesnici su praćeni telefonskim putem na svake dve nedelje, ukupno 12 nedelja.

Rezultati su sledeći: druga grupa nije imala značajnih promena u težini, a prva grupa je u proseku izgubila 1,3 kg za 12 nedelja, u proseku, neki su izgubili 4,3 kg, a neki samo 0,8 kg. Prema mišljenju istraživača, neki nisu poštovali tretman vodom po dogovoru, pa su zato i postojale razlike.

Prema studiji, lepota ovih istraživanja jeste jednostavnost. Pola litra vode tri puta dnevno uz zdravu hranu i povećanje fizičke aktivnosti – dovodi do jednostavnog i brzog gubitka težine, ne zahteva puno vremena i, što je mnogima bitno, nije skupo, a efekat postoji.

Istraživači navode da je ovo bila mala studija fokusirana na gojazne osobe i da je potrebno uraditi mnogo veće studije sa mnogo više ljudi različite fizičke građe. Pitanje je samo šta biva kada se ovakva „dijeta“ drži duže vreme i da li ima negativnih efekata na neku grupu osoba?

Poruka je jednostavna: ako se pokaže da je ova dijeta sto posto korisna i bezopasna, može dati pravi doprinos.

The post Voda kao dijeta appeared first on SAN PORTAL.

Nemojte ni vi: 10 namirnica koje nutricionisti sami nikad ne bi jeli

$
0
0

Kako-napraviti-nes-kafuAko nutricionisti izbegavaju određene namirnice, to je verovatno dobar znak da ni vi ne bi trebalo da ih jedete. Za neke namirnice kao što su slatkiši i pržena hrana dobro je poznato da nisu najzdravije. Ipak, sa druge strane, postoje i one namirnice za koje verujete da su dobre i zdrave, a nutricionisti ih ne preporučuju.

Ovo je 10 namirnica koje nutricionisti izbegavaju u prodavnicama, ali i u svojoj ishrani. Ako želite da poboljšate svoje zdravlje ili izgubite višak kilograma, možete učiniti isto, prenose mediji.

1. Hrana sa smanjenim procentom masnoće

Želite li što pre da izgubite neželjene kilograme, u prodavnicama tražite namirnice sa smanjenim procentom masnoće. Nutricionista Kristin Kirkpatrik upozorava da time možete smanjiti unos kalorija, ali ćete ih nadoknaditi vrlo brzo. Naime, Kirkpatrik kaže da ćete nedostatak masti zameniti šećerom, što može biti još gore za vaše zdravlje. Masti, ako ih unosite u umerenim količinama, mogu biti zdrave za vas i mogu sprečiti neke bolesti srca. Takođe, kada jedete zdrave masti zajedno sa jednostavnim ugljenim hidratima, nivo šećera u krvi ostaje isti.

2. Visokokalorični kofeinski napici

Kafa uopšteno ima povoljan efekat na zdravlje. Bogata je antioksidansima, štiti vas od dijabetesa i može sprečiti rak jetre. Ipak, visokokalorični kofeinski napici štete našem zdravlju. Obična kafa uz dodatak punomasnog mleka i zaslađivača – može imati 300 kalorija, a dodate li u nju čokoladu, karamel ili šlag, kalorije se gotovo udvostručuju. Izbegavajte bilo kakve dodatke, kao i razne 2u1 ili 3u1 jer su bogati praznim kalorijama.

3. Zamrznuta hrana

Ponekad se čini da su praktični, ali zamrznute obroke svakako bi trebalo izbegavati u svojoj ishrani. Takvi obroci, upozoravaju stručnjaci, imaju previše ugljenih hidrata, a premalo proteina. Zbog toga ćete vrlo brzo nakon obroka ponovo osetiti glad. Ipak, ako nemate vremena svakog dana da kuvate, nutricionisti savetuju da tokom vikenda napravite veće količine piletine na žaru i povrća i zamrznete u odvojene porcije, koje onda tokom nedelje možete podgrejati.

4. Glazura

Osim što obiluje šećerom, ponekad se u glazuru mogu dodati i transmasti. Transmasti su nezasićene masti koje se ponašaju poput zasićenih. To znači da su loše za zdravlje srca jer podižu nivo „lošeg“ holesterola u krvi. Koliko su one zaista štetne, govori i činjenica da je Američka agencija za hranu i lekove (FDA) naredila da se iz hrane potpuno uklone transmasti do 2018. godine.

5. Griz i palenta

Nutricionisti ih ne preporučuju jer nastaju preradom pšenice kojom ona gubi vitamine, minerale, zdrave masnoće i vlakna. S obzirom na to da same po sebi nemaju neki ukus, često ih jedemo uz dodatak margarina, mleka ili nekih drugih namirnica koje su bogate masnoćama. Ta kombinacija uništava naše krvne sudove. Kako biste poboljšali ukus, umesto margarina ili običnog kravljeg mleka, radije uzmite šaku svežeg voća, kokosovo ili bademovo mleko.

6. Energetske pločice

Vlakna su dobra za vas i svakodnevno u ishranu treba ubaciti 25-35 grama vlakana, ali njih ne bi trebalo da crpite iz energetskih pločica. One sadrže velike količine šećera sa vrlo malo hranljivih sastojaka. Žitarice, voće, povrće, koštunjavi plodovi i mahunarke svakako su bolji izbor jer sadrže zdrava vlakna.

7. Mesne prerađevine

Slanina, šunka, kobasice, salame i ostale mesne prerađevine mogu ozbiljno narušiti vaše zdravlje, jer imaju vrlo visok udeo masti, soli i konzervanasa i vrlo mali udeo proteina. Studija koju su sproveli naučnici sa Harvarda 2010. godine, pokazala je da osobe koje jedu mesne prerađevine imaju čak 42% veći rizik od srčanih oboljenja i 19% veći rizik od dijabetesa.

8. Zašećerene žitarice

Mnogima su omiljeni jutarnji obrok, ali stručnjaci upozoravaju da su takve žitarice najčešće napravljene od belog brašna i šećera. Umesto njih, izaberite one koje sadrže manje šećera. Obrađene žitarice lišene su vlakana, koja su izuzetno važna za održavanje probavnog sistema, a samim tim i zdravlja – ističe nutricionista Nina Dagerti.

9. Margarin

Iako se dugo verovalo da je margarin zdraviji od maslaca, istraživanja su dokazala suprotno. Nutricionisti su uvereni da margarin takođe može da sadrži transmasti, koje povišavaju loš holesterol, a smanjuju onaj dobar. Zasićene masti, kojima margarin takođe obiluje, začepljuju arterije i mogu uzrokovati smrt ako začepe krvne sudove i prekinu dovod krvi do srca. Ako je margarin vaš jedini izbor, pokušajte da pronađete onaj koji ima nizak nivo zasićenih masnoća, visok nivo nezasićenih masnoća, kao i onaj koji ne sadrži transmasti.

10. Pržene namirnice

Osim što su pune tzv. praznih kalorija, bogate su zasićenim masnoćama i lošim transmastima. Unos pržene hrane povećava rizik od srčanih oboljenja, a može dovesti i do moždanog udara. Masti su važne za naše telo, daju nam energiju, štite naše organe, ali moramo da budemo oprezni sa mastima koje unosimo u svoj organizam – kaže nutricionista Elizabet Džaramilo-Lopez. Ona preporučuje i da umesto prženja odaberemo zdravije metode pripremanja obroka kao što je kuvanje.

The post Nemojte ni vi: 10 namirnica koje nutricionisti sami nikad ne bi jeli appeared first on SAN PORTAL.

Braon masne ćelije sprečavaju gojaznost

$
0
0

Kako se ugojiti na zdrav načinNaučnici su pronašli da se pojedine masne ćelije mogu transformisati u ćelije braon masnog tkiva, koje brže sagorevaju kalorije i samim tim dovode do smanjenja u nagomilavanju belog masnog tkiva. Ovo otkriće može da pomogne istraživačima da nađu efikasnu terapiju u lečenju gojaznosti.

Stefan Hercig (Stephan Herzig) iz centra za istraživanje raka u Hajdelbergu u Nemačkoj, vodeći istraživač u ovoj studiji, rekao je da naučnici, koristeći matične ćelije, mogu da proizvedu žute masne ćelije u laboratorijskim uslovima i zatim ih implantiraju u telo, podstičući na taj način sagorevanje kalorija i samim tim smanjujući masno tkivo.

Naučnici iz Nemačke i Švajcarske vršili su eksperimente na miševima i nađeno je da enzim COX-2 podstiče razvoj masnih ćelija, iz kojih se razvija braon masno tkivo umesto belog masnog tkiva, koje se najčešće taloži u predelu struka, stomaka i butina. Braon masno tkivo pomaže novorođenim bebama da održavaju optimalnu telesnu temperaturu, a kod odraslih pomaže u sagorevanju kalorija. Jednom kada se braon masne ćelije aktiviraju niskom tempraturom, kalorije sagorevaju brže nego što se to dešava u belom masnom tkivu. Naučnici su pronašli da je kod miševa koji su proizvodili visoke količine enzima COX-2 sagorevanje kalorija bilo mnogo brže i ti miševi nisu postajali gojazni.

Smatra se da bi oko 50 grama braon masnog tkiva kod odrasle osobe povećalo sagorevanje masti za 20% i samim tim povećalo energiju u organizmu. Trebalo bi da se ta količina braon masnog tkiva, koja nije velika, transplantira osobama koje su gojazne i da im se na taj način pomogne.

The post Braon masne ćelije sprečavaju gojaznost appeared first on SAN PORTAL.

Put do idealne težine – pravilo 40:30:30

$
0
0

Put do idealne težineNa putu do idealne linije mnogi prave veliku grešku – izbacuju iz ishrane masti ili ugljene hidrate. Na to ih navode mnogobrojne dijete, koje obećavaju “čudo za sedam dana”

Na putu do idealne linije mnogi prave veliku grešku – izbacuju iz ishrane masti ili ugljene hidrate. Na to ih navode mnogobrojne dijete, koje obećavaju “čudo za sedam dana” samo ako iz jelovnika eliminišu određene namirnice.

Na “crnoj listi” su uglavnom masti i ugljeni hidrati. Istina, ishranom na ovaj način, u prvom momentu, možda i možete da izgubite kilogram do dva, ali time pravite veliki problem organizmu i ugrožavate zdravlje. Takođe, ovako izgubljeni kilogrami se brzo vraćaju, što je u praksi poznato kao jo-jo efekat dijeta. Masti i ugljeni hidrati neophodni su za svakodnevno funkcionisanje čoveka i dobro zdravlje.

Prema nutricionistima, idealno pravilo u ishrani koja garantuje zdravlje, je 40:30:30. Ono se odnosi na sastav jelovnika, a prema vodiču “The Dietary Guideliness for Americans”, koji se objavljuje na pet godina sa preporukama za zdravu ishranu, ovo pravilo je veoma važno. To praktično znači da bi na tanjiru trebalo da bude 40 odsto ugljenih hidrata, 30 odsto proteina i 30 odsto masti u tri glavna obroka: za doručak, ručak i večeru.

Ukoliko želite da smršate, ne morate da menjate odnos proteina, ugljenih hidrata i masti ili da ih izbacujete iz ishrane. Dovoljno je da pametno konzumirate raznovrsne namirnice, čitate etikete proizvoda na kojima je naznačen preporučeni dnevni unos kalorija i uvedete fizičku aktivnost kao obaveznu stavku.

Na primer, ako želite da smršate 20 odsto, smanjićete porcije za 20 odsto i uz to redovno vežbati. Iako su mnogi skloni da zanemaruju značaj rekreacije, verujući da se kilogrami tope samo promenom načina ishrane, redovan trening je ključan na putu do idealne težine.

The post Put do idealne težine – pravilo 40:30:30 appeared first on SAN PORTAL.


7 mitova o hrani u koje treba da prestanete da verujete

$
0
0

celerSvi smo čuli da celer sadrži negativne kalorije, da je plastična daska za sečenje mesa bolja i da nikada ne preskačemo doručak ako želimo da smršamo. Ali da li su sve ove „činjenice“ tačne?

1. MIT: Vitamin C nas čuva od prehlade

Uzimanje vitamina C dok imate prehladu može skratiti trajanje bolesti, ali konzumiranje velikih količina ovog suplementa vam ne garantuje da se nećete prehladiti.

2. MIT: Celer ima “negativne” kalorije

Nažalost, negativne kalorije ne postoje. Ipak, celer sadrži samo 10 kalorija po obroku pa je dobro da ga jedete ako želite da izgubite kilograme

3. MIT: Koristite plastičnu umesto drvene daske za sečenje mesa

Istraživanja su pokazala da ne postoji realno antibakterijsko dejstvo ako koristite plastičnu umesto drvene daske za sečenje. Zapravo, ako postoje bakterije na drvenoj dasci, one mogu da naškode hrani jedino ako prilikom sečenja rasečete dasku na pola.

4. MIT: Sirovo povrće je zdravije od kuvanog

Ovo je delimično tačno i razlikuje se od slučaja do slučaja. Paradajz, spanać, šargarepa i pečurke su povrće koje je mnogo bolje da konzumirate kuvano nego sirovo.

5. MIT: Ako želite da smršate neophodan je dobar doručak

Jedna studija iz 2013. dokazala je da konzumiranje doručka ili preskakanje istog nema nikakvog efekta na mršavljenje. Sve je individualno – ako ste ranoranilac ili pak noćna ptica, vaše potrebe za hranom biće drugačije. Što se tiče hrane, osluškujte svoje telo i ono će vam reći kada mu je potrebna.

6. MIT: Pravilo 5 sekundi

Svi znamo za pravilo da ako nam je ispala hrana na pod, možemo bez problema da je pojedemo ako nije prošlo 5 sekundi. Profesor Pol Doson objavio je studiju koja kaže da je bitniji faktor količina prljavštine na podu od vremena koje je hrana tu provela. On navodi da je bezbednije da pojedemo hranu koja je pala na tepih, nego onu prosutu na pločice ili drveni pod jer se sa tepiha prenosi samo jedan odsto bakterija, dok sa pločica i drveta čak do 70 odsto.

7. MIT: Žumance iz jajeta nije zdravo

Vlada mišljenje da odvajanje žumanceta prilikom spremanja omleta održava nivo holesterola u granicama. Ipak, skorašnja istraživanja pokazuju drugačija. Iako jaja sadrže holesterol, konzumacija istih neće povećati nivo holesterola.

The post 7 mitova o hrani u koje treba da prestanete da verujete appeared first on SAN PORTAL.

Idealna dijeta prema horoskopskom znaku

$
0
0

paleo dijetaMučite se sa raznoraznim dijetama , a kilogrami nikako da odu ? Možda se jednostavno ne držite režima ishrane koji odgovara vašem horoskopskom znaku ! Tako je , horoskop vam može pomoći u mršavljenju jer svaki znak ima svoje preferencije i slabe tačke kad je reč o gubljenju kilograma . Saznajte idealnu dijetu za vaš karakter i dočekajte proleće vitkiji i srećniji

Ovan
Impulzivni Ovnovi skloni su započeti novi režim ishrane bez puno prethodnog planiranja. Međutim, istom brzinom kojom su započeli dijetu mogu je i prekinuti. Ako rezultati nisu vidljivi u kratkom vremenu vrlo verovatno će izgubiti interes. Dobra ideja bila bi da se takmičite sa nekim ko će brže smršati jer ste vrlo kompetitivni i želja za pobedom biće vam podsticaj da date sve od sebe.

Savet: Jedite više belančevina, a manje ugljenih hidrata. Deo tela kojim vlada Ovan je mozak, a aminokiseline iz belančevina hrane mozak.

Bik
Bikovi vole da jedu i odricanje od hrane čini ih nesrećnima zbog čega dete u kojima se treba i gladovati nisu za njih. Zato bi vaša ishrana trebala obilovati ukusnim, ali zdravim namirnicama, au uživanju u takvoj hrani pomoći će i maštovito postavljen sto za objed na kojem će jelo izgledati još bolje i primamljivije. Kada krenete sa takvom ishranom na površinu će izbije čvrstina i istrajnost po kojima ste poznati te nećete lako odustati.

Savet: Izbegavajte šećer i visokokaloričnu hranu jer Bikovi su skloni višku kilograma.

“Ovnovi bi trebalo da jedu više proteina, a Bikovi izbegavati šećer i slatku hranu.”

Blizanci
S obzirom da vole raditi najmanje dve stvari odjednom, kombinacija zdrave ishrane i vežbanja idealna je za Blizance. Uopšteno ste aktivna osoba uvek u pokretu zbog čega brzo sagorevate kalorije. Problem vam jedino može biti pridržavanje dete koju ste izabrali i ne isprobavanje neke druge nakon samo nekoliko dana.

Savet: Izbegavajte brzu hranu i jedenje na brzinu s nogu. Deo tela kojim upravljaju Blizanci su ruke i nervni sistem zbog čega morate izdvojiti vreme u kojem ćete na miru pojesti uravnoteženi, hranljivi obrok koji će pomoći u očuvanju ravnoteže nervnog sistema.

Rak
Ni jedan drugi karakter nije sklon traženju utehe u hrani kao što je to hiper-senzibilan Rak. Hranom često pokušavate potisnuti bolne osećaje pa je važno da imate precizno određen način ishrane. Razmislite o planiranju novog zdravog načina ishrane kojim ćete pokazati ljubav i brigu prema samima sebi, a ne da si uskraćujete hranu, a onda kada pokleknete preterate u prejedavanju.

Savet: Izbegavajte nezdravu hranu, pogotovo ako ste je jeli u detinjstvu. Delovi tela ključni za Rakove su grudi i stomak. Izbegavajte potrebu da u hrani tražite utehu i da hranom potisnete osećaje. Tako ćete izbeći i probavne smetnje.

Lav
Važno vam je osećati se dobro u sopstvenoj koži, a ishrana je najbolji način da to postignete. Spontanost i samopouzdanje omogućavaju vam da sa entuzijazmom prihvatite novi zdravi plan ishrane, a vaš jaki karakter pomaže vam da se držite takve ishrane. Da biste napredovali bitni su vam nečija zahvalnost i odobravanje pa će vam pomoći ako vam bliska osoba potvrdi da ste smršali i da odlično izgledate. Ignorišite svakoga ko ismeva vaš trud ili kritikuje vaše uzdržavanje od hrane.

Savet: umaka krcate ugljenim hidratima zamenite laganim marinadama. Tako ćete sačuvati zdravlje srca kojima vlada Lav.

“Lavovi bi trebalo da jedu ‘lakše’ sosove, a Device se posvetiti organski uzgojenoj hrani.”

Devica
Ovaj praktičan i metodičan karakter, majstor za pravljenje lista i popisa uvek pazi na ishranu pa ako krenete na dijetu uspeh neće izostati vodite li dnevnik ishrane u kojem ćete pisati što sve planirate pojesti uz istaknute hranljive vrednosti i dobrobiti za zdravlje. Brze dijete u kojima su rezultati vidljivi već posle nedelju dana nisu za vas, vi se volite pomučiti i posegnuti dalje od laganih rešenja.

Savet:
Pokušajte da jedu što više organske hrane kako biste izbegli alergije. Djevičinim glavni organ je koža koja je kod ovog znaka često sklona alergijama zbog čega biste trebali izbegavati aditive i pesticide koji se dodaju hrani.

Vaga
Od toliko raznih dijeta koje postoje Vagama je često teško izabrati koju će praktikovati. Jednom kada se odluče mogu biti u iskušenju da pređu na drugu koja bi mogla biti bolja – ili ne bi? Motivaciju za dijetu uvek imate jer vam je ideja nadziranja sopstvenih prehrambenih navika kako biste imali uravnoteženu ishranu vrlo privlačna, naročito ako ćete posle dete biti još više fizički privlačni. Pokušajte ići na dijetu s najboljom prijateljicom kako biste mogle razmenjivati iskustva.

Savet: Jedite hranu bogatu kalijumom, poput banana, lisnatog zelenog povrća, ribe i jogurta. Vagin glavni organ su bubrezi i sklone su dijabetesu. Dovoljan unos kalijuma održava bubrege zdravima.

Škorpija

Krasi vas najjača snaga volje u celom zodijaku i jednom kada se odlučite otići na dijetu gotovo je sigurno da ćete je se držati. Zahvaljujući vašoj istrajnosti, odlučnosti i snažnom osećaju da nešto ima svrhu odlično kontrolišete vlastite nagone. Drage volje ćete započeti strogi post ako osećate da ćete na kraju doživeti neku transformaciju. Možda nećete drugima reći da ste na dijeti i zagonetno ćete se smeškati i uživati u sopstvenoj tajni kada će vam govoriti da super izgledate.

Savet:
Pazite da vaša ishrana bude bogata dijetalnim vlaknima. Glavni organ kod Škorpiona su creva te često pate od zatvora zbog čega treba da jedu puno vlakana.

Strelac
Volite si postavljati ciljeve i uživate u izazovima, ali skloni ste izgubiti interes ako brzo ne vidite rezultate. Retko radite stvari na pola is entuzijazmom i optimizmom bacit ćete se na novu dijetu. Međutim, odricanje od hrane može vam teško pasti jer ste skloni preterivanju i neumerenosti. Realistično gledajte na to što možete postići na nedeljnoj bazi te uključe dovoljno fizičke aktivnosti i zabave u režim.

Savet: Pavlaka, maslac, so i šećer imaju zdravije zamene. Strelci vladaju jetrom i previše visokokalorične hrane može vas učiniti razdražljivima i mrzovoljnima.

“Masnoće čine Strijelce razdražljivima, dok bi Jarci trebali obratiti pažnju na obroke bogate kalcijumom.”

Jarac
Nepokolebljivo i čvrsto idete ka cilju i ne zadovoljavate se uspehom preko noći pa za vas vredi da što je teži režim ishrane to ćete vi biti zadovoljniji. Testiranje vlastite čvrstine i istrajnosti vama je u prirodi i možete izdržati uzdržavanje od hrane ako jasno vidite kuda to vodi. Ipak, nemojte biti prestrogi prema sebi – zdrava ishrana može biti zadovoljstvo, a dijeta ne mora biti test izdržljivosti. Bavite se i vežbanjem, a idealna za Jarčeve je aerobik, Tai Chi ili dizanje tegova.

Savet: Kalcijum je posebno važan za vaš organizam. Jarac vlada zubima i koštanim sistemom, a kalcijum je neophodan za očuvanje njihovog zdravlja.

Vodolija
Vaša inovativnost i originalnost omogućavaju vam da izabrani režim ishrane prilagodite sebi, odnosno uradite individualnim tako da malo odskače od pravila. Dosadi li vam dijeta prestaćete je praktikovati bez da se osvrnete. Međutim, ako vam neki način ishrane postane način života držaćete ga se beskompromisno. Ipak, nemojte preterivati jer umerenost je ključ u svemu.

Savet: Zamenite ‘jači’ alkohol pivom od đumbira. Vodolije vladaju cirkulacijom krvi u telu koja će biti bolja izbegavate li alkohol, dok je đumbir stimuliše.

Ribe
Sanjate o savršenstvu pa tako tražite i savršenu dijetu, ali kada shvatite da neka dijeta nije idealna jako vam je teško pridržavati je se i dalje. Ponekad vas osećaji toliko preplave da vam se čini neizvedivim da morate paziti što i kada jedete. Stoga za vas neuhranjenost može biti jednako veliki problem kao i prejedanje. Pokušajte u dnevni raspored uvesti ples, jogu ili meditaciju što su dobri načini da izrazite osećaje koje držite duboko u sebi.

Savet: Unosite dovoljno tečnosti u organizam jer ste skloni žeđ zameniti glađu. Ribe vladaju hipofizom te su sklone zadržavati nečistoće koje se redovno trebaju uklanjati iz organizma dovoljnom količinom tečnosti.

The post Idealna dijeta prema horoskopskom znaku appeared first on SAN PORTAL.

Pripremanje hrane: Koje posuđe je najzdravije

$
0
0

Nije svejedno pripremate li hranu u teflonskim, aluminijumskim ili keramičkim šerpama, jer to ne utiče samo na njen ukus već i na naše zdravlje…

Nikako se ne preporučuje pečenje u aluminujumskoj foliji, jer ona pod uticajem visokih temperatura ispušta toksične supstance pravo u hranu

Svakom domu potrebno je dobro kuhinjsko posude. Međutim, mnogi savremeni materijali od kojih se ono pravi vrlo su reaktivni – ispuštaju toksine pravo u hranu. Reaktivnost je tendencija materije da hemijski reaguje s drugom materijom ili sama sa sobom, oslobađajući energiju. Na to utiče temperatura -vruća hrana reaguje mnogo brže nego hladna, a i neke vrste namirnica reaktivnije su od drugih. Kvalitetno posudje pomaže nam da sačuvamo zdravlje i poboljšava ukus onoga što jedemo. Nije jeftino, ali svakako je pametna investicija. Odlučite se za renomirane proizvođače, koji će vam dati odgovore na sva pitanja i obezbediti garanciju na svoje proizvode. Odaberite inertno ili nereaktivno posuđe, poput onog od stakla i keramike. Drugi izbor neka vam bude umereno reaktivno posuđe, a po mogućstvu – izbegavajte ono od visokoreaktivnih materijala. Nabrojaćemo prednosti i mane ovih kategorija.

koje posudje je opasno

IZBEGAVATI

Teflon

Teflon je obloga obično napravljena od hemikalija iz porodice perfluorohemijskih (PFC) jedinjenja, vrlo toksičnih hemikalija. Plastični polimeri iz teflona na temperaturama od 260 do 350 stepeni C ispuštaju otrovne gasove, pa se teflonsko posuđe nikako ne preporučuje za kuvanje. Takođe, lako se grebe, pa se njegove čestice neprimetno mešaju s hranom koja reaguje s metalom ispod obloge – najčešće s aluminijumom.

Aluminijum

Aluminijum je izuzetno toksičan metal – vezuju ga za Alchajmerovu bolest i demenciju. Brzo provodi toplotu, zbog čega se često koristi za pravljenje posuđa, ali vrlo lako ispušta aluminijumske soli, naročito kad se zagreje ili izloži kiselim namirnicama. Neko aluminijumsko posuđe ima jezgro obloženo materijalom bezbednijim za kuvanje, ali ako se on izgrebe, aluminijum postaje reaktivan u dodiru s hranom. Nikako se ne preporučuje pečenje u aluminujumskoj foliji, jer ona pod uticajem visokih temperatura ispušta toksične supstance pravo u hranu. Većina današnjeg aluminijumskog posuđa napravljena je od elektrohemijski anodizovanog aluminijuma – ne lepi se, otporniji je na grebanje, nereaktivan je i dugotrajan. Ako baš morate da kupite posuđe od ovog materijala, izaberite ovu drugu opciju.

Bakar

Posuđe od bakra dobro provodi toplotu i ravnomerno je raspoređuje. Takođe, brzo se zagreva i hladi, što omogućava savršenu kontrolu prilikom pripremanja hrane. Međutim, bakar brzo reaguje u dodiru s namirnicama – naročito s kiselom hranom – ispuštajući jone metala u njih. Velike količine bakra u organizmu mogu prouzrokovati mučninu, povraćanje i dijareju. Neki bakarni tiganji presvučeni su slojem drugog metala, ali s vremenom ovi slojevi pucaju i ljušte se, a bakar se rastvara u hrani.

MANJE ŠTETNO

Nerđajući čelik (inox)

Nerđajući čelik ne reaguje pri dodiru s hranom i ne menja ukus jela. Može se zagrevati do visokih temperatura, a unutrašnja površina ne sadrži kancerogene materije. Međutim, česta upotreba azbrazivnih materijala ili žice za ribanje može mu izgrebati površinu i uzrokovati oslobađanja malih količina hroma i nikla, koji onda dospevaju u hranu. Za mnoge, posuđe od nerđajućeg čelika univerzalan je izbor. Lonci s debljim dnom, ojačani tiganji ili posuđe od hirurškog čelika koštace više, ali trajaće duže. Posudi od nerđajućeg čelika potrebno je malo masti ili tečnosti da se hrana ne bi lepila za njega. U njemu ne treba pripremati kisele namirnice, naročito one koje se kuvaju polako, duže vreme.

Liveno gvožđe

Liveno gvožđe ravnomerno se zagreva pri kuvanju, te odlično zadržava toplotu. Posuđe od livenog gvozda prilično je teško, a odlično je za palačinke, pogačice i krčkanje povrća, ali ne i za tečnu ili kiselu hranu, koja reaguje u dodiru s jonima gvozda. Tiganji koji još nisu dobili patinu – reaktivniji su: ispuštaju u hranu malu količinu gvožđa, minerala koji je od vitalnog značaja. Međutim, mnogim ljudima nije potrebno dodatno gvožđe -naše telo ga prirodno ne eliminiše, pa se ono može nataložiti do toksičnih nivoa. Takođe, posuđe od livenog gvozda može zarđati, a u tom slučaju odmah treba prestati s njegovom upotrebom.

NAJZDRAVIJE VARIJANTE

Emajlirano posuđe

Emajl je staklo tehnološkim postupkom prilepljeno uz metal. Emajlirana površina lako se čisti, a pogodna je i za mašinu za sudove. Posuđe od emajliranog livenog gvožđa ne ispušta gvožđe u namirnice. Upotrebljava se i za kuvanje i za pečenje, odlično raspoređuje i zadržava toplotu i ne reaguje s kiselim namirnicama. Tiganji se ne moraju patinirati, a hrana se neće lepiti ako je unutrašnjost posuđa fino ispolirana. Emajlirani finiš može biti zahtevan za održavanje: metalni pribor će ga izgrebati, a pri ekstremnim promenama temperature – izgubiće boju i sjaj. Posude presvučeno jeftinim, tankim emajlom brzo se haba i na njemu se prave fleke. Takav emajl može i popucati, a metal ispod emajliranog sloja reagovaće u dodiru s hranom. Ovo posuđe je skupo, ali se zaista isplati – ako se pravilno održava, može trajati generacijama.

Staklo

Stakleno posude ne apsorbuje mirise ni ukuse i ne reaguje s hranom koju spravljate – inertno je, netoksično i potpuno bezbedno. Za pečenje uvek koristite vatrostalno – ojačano staklo. Nakon što se hrana ohladi, može se u staklenom posudu odložiti u frižider. Stakleno posuđe je teško i lako se razbija. Ako nije dobro nauljeno, hrana se može zalepiti za njega. Izlaganje ekstremnim temperaturnim razlikama može delovati na njega kao šok: ako se hladna tečnost sipa u vrelo stakleno posude, ono će se raspasti u paramparčad. Neki proizvođači koriste olovo pri pravljenju jeftinog staklenog posuđa, pa se pre kupovine obavezno dobro raspitajte o tome.

Keramika

Visokokvalitetno keramičko posuđe potpuno je nereaktivno i netoksično. Dosledno zadržava toplotu, a obično se koristi za pečenje ili dugo ukuvavanje hrane. Keramika je prilično izdržljiva, a može se prati i u mašini za sudove. Površine ne rđaju i ne zahtevaju specijalno premazivanje. Uz keramičko posuđe može se koristiti bilo koji
pribor, a pogodno je i za čuvanje hrane u frižideru, pa čak i u zamrzivaču. Keramičko posude skuplje je od većine ostalih vrsta. Neki manje kvalitetni keramički premazi mogu sadržati olovo ili kadmijum, koji će iscuriti u hranu kad se posuđe izliže ili izgrebe. Vrlo je lepo, ali je krto i lako se lomi, pa morate biti pažljivi kad rukujete njime.

Grnčarija

Visokokvalitetna grnčarija potpuno je netoksična, ne upija mirise, a može trajati večno ako se dobro održava. Zagreva se vrlo ravnomerno, a nakon nekoliko korišćenja dobija lepu patinu koja se ne lepi. Poput livenog gvožđa, grnčariju ne treba prati deterdžentom, ali možete je strugati, brisati ili ispirati vodom. Ovo posude je teško i može se lako razbiti ili pući. Takođe, među najskupljim je tipovima posuđa.

Silikon

Silikon je jedini nereaktivni neprianjajući materijal. To je sintetička guma od koje se proizvode tepsije za pečenje, kalupi za mafine, lopatice za kuvanje, oklagije itd. Silikonsko posuđe otporno je na toplotu do 220 stepeni C. Ako se temperatura prekorači, počinje se topiti, ali ne ispušta toksična isparenja. Fleksibilno je, lako za čišćenje i može se direktno iz rerne staviti u frižider ili zamrzivač.

OPASNA PLASTIKA
Polivinil-hlorid iz plastike ispušta toksin DEAH, koji razorno utiče na rad hormona. Takođe, ona sadrži ftalate, koji se akumuliraju u tkivima i štete radu jetre i pluća, a kod životinja – radu reproduktivnih organa. Reaktivnost plastike zavisi od njene strukture – ako je mekša i fleksibilnija, reaktivnost joj je veća. Izlučivanje ftalata iz plastike u hranu povećava se pod mehaničkim uticajem (savijanje, pritisak, žvakanje), te pod uticajem rastvarača (mast, ulje) i visokih temperatura (iznad 30 stepeni C).

The post Pripremanje hrane: Koje posuđe je najzdravije appeared first on SAN PORTAL.

Istina o (ne)zdravoj hrani

$
0
0

Mitovi i istine o zdravoj ishraniNaučnici neprestano proučavaju namirnice i njihov uticaj na telo, ali interpretacije tih studija često su preterane ili izvučene iz konteksta, pa usmeravaju ljude, ironično, ka nezdravijem izboru

Umesto da u njima uživamo, naši obroci, zbog stalnih upozorenja stručnjaka, o nezdravim namirnicama, počinju da liče na “minska polja”. Poslednje u nizu upozorenja koje je stiglo iz Svetske zdravstvene organizacije, jeste da je slanina podjednako štetna kao duvanski dim, ili azbest u zidovima. Već godinama aromu prve jutarnje kafi prate upozorenja da se u tom napitku krije okidač za bolesti srca. Ni mehurići iz bezalkoholnih napitaka nisu lišeni rizika.

Stvari stoje, ipak, drugačije.

Istina je da naučnici neprestano proučavaju hranu i njen uticaj na telo. Ali, interpretacije studija često su, navodi britanski medijski servis Bi-Bi-Si, preterane ili izvučene iz konteksta, pa usmeravaju ljude, ironično, ka nezdravijem izboru hrane. Pažljivije čitanje preporuka daje drugačiju sliku.

SLANINA

Istina je da je Svetska zdravstvena organizacija objavila dokaze da suhomesnati proizvodi mogu biti kancerogeni, ali stvarne opasnosti ni izdaleka nisu tako velike kako su bombastični novinski naslovi najavili. Britanska istraživanja raka pokazuju da čak i svakodnevno konzumiranje slanine i šunke povećava rizik od raka za skromnih 6,6 procenata. Drugim rečima, na svakih 100 ljudi koji prestanu da jedu slaninu, za samo jednog bi se moglo reći da je izbegao rak. Poređenja radi, na 100 ljudi koji prestanu da puše za 10 do 15 bi se moglo reći da su izbegli najtežu bolest. Preporuke su, stoga, da dva tanka režnja nekog suhomesnatog proizvoda dnevno ne nose, praktično, nikakav rizik.

KAFA

Nema dokaza da ispijanje kafe vodi u preranu smrt. Naprotiv, 2012. godine “Nju Ingland medikal žurnal” koji je pratio 400.000 Amerikanaca tokom 13 godina, pokazao je da je ispijanje tri do šest šoljica kafe dnevno smanjilo prevremenu smrtnost za 10 procenata i nivo obolelih od srčanih bolesti, šloga, dijabetesa i infekcija. Još opsežnija studija na pola miliona ljudi prošle godine je dala sličnu sliku – ljudi koji piju četiri šoljice kafe dnevno produžavaju život. Kafu ne treba smatrati eliksirom života, ali izvesno je da umereno uživanje u crnom napitku ne skraćuje život.

PŠENICA

Sve više ljudi se odriče glutena iako nisu osetili nikakve simptome, samo zato što je pšenica proglašena “toksičnom”. A istina je da vrlo mali broj ljudi, oko jednog procenta populacije, ima alergiju na gluten. Svi ostali zahvaćeni “glutenomanijom” nisu alergični, već mogu imati samo blagu osetljivost na pšenicu. Oni mogu da osete dozu nelagode kada pojedu veću količinu hleba koja proističe više od šećera i proteina, prisutnih i u drugim namirnicama, kao što su voće ili luk. Izbacivanje hleba, dakle, ne rešava problem te preosetljivosti.

Rašireno je verovanje da hrana na bazi pšenice podstiče upale u telu, koje doprinose “moždanim maglama” i povećavaju rizik od dobijanja Alchajmerove bolesti. Naučnici, međutim, upozoravaju da ishrana bogata ugljenim hidratima i šećerima može zaista da dovede do neuroloških oštećenja, ali celo zrno pšenice je i dalje bolje od, recimo, krompira, jer oslobađa šećer sporije. Sve u svemu, ljudi jedu pšenicu oduvek, i ukoliko čovek nije na testu pokazao alergiju na ovu žitaricu nema nikakvog razloga da je izbegava.

PUTER, SIR I MLEKO

Preteran se pokazao i strah da mlečni proizvodi podižu holesterol koji začepljava arterije i predstavlja pretnju srcu. Istraživanje objavljeno u Analima interne medicine otkrivaju da punomasno mleko i puter, iako nesumnjivo kaloričniji u odnosu na “obranu” varijantu, ne povećavaju rizik od bolesti srca. Ljudi koji jedu punomasne mlečne proizvode, pokazalo se, nisu čak neizostavno ni gojazniji od onih što konzumiraju polumasne varijante. Čak 12 studija je pokazalo da su, štaviše, mršaviji. Pretpostavlja se da je moguće da masnoća pomaže regulaciji metabolizma, ili da punomasni proizvodi jednostavno duže drže sitost, a samim tim i sprečavaju unos nezdravih grickalica. U svakom slučaju, “punomasno” bi moglo da postane novo “dijetalno”.

PASTERIZOVANO MLEKO

Ne samo punomasno, već i pasterizovano mleko našlo se na meti progona kao navodni izazivač ekcema, astme i drugih imunoloških poremećaja. Pogrešnim se, međutim, ispostavilo verovanje da se pasterizacijom ubijaju “prijateljske” bakterije u mleku koje pomažu digestivnom traktu. Mnogi doktori smatraju da su takva uverenja preterana i da blago zagrevanje tokom pasterizacije praktično ostavlja hranljive sastojke netaknutim, dok se ubijaju mikrobi, izazivači ozbiljnih bolesti, kao što su tuberkuloza, salmonela, ešerihija koli.

JAJA

Uverenje da je jaje “srčani udar u ljusci”, budući prepuno holesterola koji sužava arterije, pokazalo se, takođe, preteranim. Iako ostaje činjenica da prevelika konzumacija jaja može da dovede do neželjenih efekata. Ipak, do sedam jaja nedeljno za zdrave osobe se ne smatra rizičnim po zdravlje.

RIZICI I ZABLUDE

* Dva tanka režnja suhomesnatih proizvoda dnevno ne nose, praktično, nikakav rizik po zdravlje

* Na svakih 100 ljudi koji prestanu da jedu slaninu, za samo jednog bi se moglo reći da je izbegao rak

* Od 100 ljudi koji prestanu da puše za 10 do 15 se može pretpostaviti da su izbegli karcinom

* Iako je i kafa na listi nezdravih namirnica, studije pokazuju da četiri šoljice kafe dnevno produžavaju život

* I pšenica je neopravdano proglašena za nezdravu, jer svega oko jedan procenat populacije ima alergiju na gluten

* Ishrana bogata ugljenim hidratima i šećerima može zaista da dovede do neuroloških oštećenja, ali celo zrno pšenice je i dalje bolje od, recimo, krompira, jer oslobađa šećer sporije

* Čak 12 studija je pokazalo da su ljudi koji piju punomasno mleko mršaviji, nego oni koji koriste obrano

* Pogrešnim se ispostavilo i verovanje da se pasterizacijom ubijaju “prijateljske” bakterije u mleku koje pomažu digestivnom traktu

* Jaja su odavno na crnoj listi zbog holesterola, ali se ispostavilo da se do sedam jaja nedeljno za zdrave osobe ne smatra rizičnim po zdravlje

The post Istina o (ne)zdravoj hrani appeared first on SAN PORTAL.

Kafica i kolač pogubni za liniju

$
0
0

Kafica i kolač pogubni za linijuKolačić, po kolačić, gotovo neprimetno, počnu da se gomilaju suvišne kalorije i naslage oko struka

Ispijanje prve jutarnje kafe pravo je zadovoljstvo, ali i prilika da gricnemo nešto slatko i u dobrom raspoloženju započnemo dan. Kolačić, po kolačić, gotovo neprimetno, počnu da se gomilaju suvišne kalorije i naslage oko struka. Naime, američki stručnjaci su nakon istraživanja o navikama vezanim za ishranu i konzumiranje pića, na uzorku od 22.000 ispitanika, ustanovili da se uz jednu šolje kafe, u proseku unese i do 108 kalorija više!

Na vitku liniju poguban uticaj ima i alkohol, jer posle čašice žestokog pića organizam ima potrebu za još 384 dodatnih kalorija, dok je kod sokova povišen unos hrane sveden na oko 226 kalorija na dan. Ni ispijanje čaja nije uvek potpuno bezazleno jer uz ovaj napitak unesemo i 64 dodatnih kalorija. Naravno, za “jastučiće” oko struka nije krivo samo piće, već navika da uz omiljene napitke jedemo neke namirnice koje pojačavaju užitak. Tako, uz čaj najčešće konzumiramo čajne keksiće, a uz kafu smažemo čokoladicu, kolačić ili parče torte. Gazirane sokove obično ispijamo nakon što pojedemo pljeskavicu, parče pice ili neku drugu brzu hranu. Zato, ako želite da sačuvate vitku liniju, uživajte i dalje u omiljenom napitku, ali budite umereni. A slatkiše radije preskočite.

The post Kafica i kolač pogubni za liniju appeared first on SAN PORTAL.

Viewing all 183 articles
Browse latest View live