Image may be NSFW.
Clik here to view.Ako pomešate jednu kašiku lanenog brašna u voćni frape, dobićete prirodni izvor omega-3 masnih kiselina, koje su neophodne u vašoj ishrani, a često je teško pronaći način da ih unesemo u dovoljnoj količini. Budući da vaše telo ne proizvodi omega-3 masne kiseline, važno je da jedete namirnice koje ih sadrže. Laneno brašno se još zove i lanena smesa, ili mleveni lan; a sva tri predstavljaju isti zdrav proizvod koji će pojačati vašu ishranu.
Laneno brašno smanjuje upale
Hronične bolesti kao što su kancer, srčane bolesti i artritis su često povezane sa upalom. Omega-3 masne kiseline iz lanenog brašna smanjuju upalu, ali je potrebno da uzmete odgovarajuću meru u odnosu na količinu omega-6 masnih kiselina koju konzumirate. Američka ishrana se često svodi na 14 do 25 puta veći unos omega-6 masnih kiselina, koje izazivaju upalu, u odnosu na omega-3 masne kiseline. Manji odnos omega-6 sa omega -3 kiselinama poboljšava zdravlje. Prema temi iz 2002. u „Biomedicini i farmakoterapiji“, odnos 2.5 prema 1 smanjuje ćelijsku proliferaciju kod pacijenata kolorektalnog kancera, dok odnos 5 prema 1 povoljno utiče na obolele od astme. Kod pacijenata sa reumatoidnim artritisom se suzbija upala, ako u svoju ishranu unesu omega-6 i omega-3 masne kiseline u odnosu 2 prema 1. Jedna kašika lanenog brašna nam daje 1.6 g omega-3 masnih kiselina.
Bez glutena
Laneno brašno spada u bezglutensku hranu. Ljudi sa alergijom na proteine imaju celijakiju i moraju da izbegavaju sve namirnice sa glutenom, što uključuje pšenicu, raž i ječam. Lan sadrži gotovo istu količinu esencijalnih amino kiselina kao i soja, koja važi za namirnicu sa najviše biljnih proteina. Jedna šolja lanenog brašna sadrži 26 g proteina bez glutena.
Smanjuje holesterol
Možete poboljšati svoj nivo holesterola ako dodate laneno brašno u svoju ishranu. Mleveni lan sadrži veliku količinu alfa-linoleinske kiseline, ili ALA, kao i fitoestrogene i lignane, koji mogu smanjiti nivo holesterola. Institut Linus Pauling ukazuje na to da lan smanjuje „loš“ LDL holesterol – ili lipoproteine male gustine – koji se talože u krvnim sudovima prouzrokujući začepljenja. U istraživanju iz 2008. godine upoređen je nivo holesterola kod 62 muškarca i žene, koji su jeli hranu obogaćenu sa 40 g mlevenog lana ili pšeničnih mekinja dnevno. Kod grupe sa lanom pokazalo se smanjenje LDL holesterola za 14 procenata kod žena i 16 procenata kod muškaraca nakon pet nedelja. Rezultati istraživanja su objavljeni 2008. godine u „Žurnalu američkog koledža za nutricionizam“.
Sprečava konstipaciju
Laneno brašno pomaže u održavanju zdravlja vaših creva. Kada se lan samelje u brašno, vaš organizam će iskoristiti sve zdrave sastojke iz ovog semena, uključujući i vlakna. Vlakna će vašu stolicu učiniti mekšom i na taj način omogućiti da lakše prođe kroz debelo crevo. Ishrana bogata vlaknima sprečava konstipaciju i poboljšava zdravlje crevnog trakta. Prema Mayo klinici, ona mogu sprečiti pojavu hemoroida i kancera debelog creva. Nacionalni institut za medicinu preporučuje da muškarci od 50 godina starosti i mlađi uzimaju 38 g vlakana dnevno, a žene 25 g. Jedna kašika mlevenog lana vam daje 2.2 g vlakana i 36 kalorija.