Poslednjih godina proučava se antikancerogeno dejstvo sulforafana i njegova sposobnost da odloži i spreči rast kanceroznih ćelija, naročito kod melanoma, ezofagealnog karcinoma, raka prostate i pankreasa. Rukola takođe sadrži hlorofil. Ovaj tamnozeleni pigment pokazao se efikasnim u blokiranju kancerogenih efekata heterocikličnih amina koji se stvaraju prilikom pečenja i prženja hrane na visokim temperaturama.
Malo kalorija a puno vitamina u rukoli
Rukola, zeleno lisnato povrće koje poslednjih godina postaje sve popularnije, izuzetno je bogata vitaminima, mineralima i drugim nutrijentima i pored niske kalorijske vrednosti. Količina od 40 grama rukole sadrži samo 10 kcal, 1 gram proteina, 0,3 grama masti, 1,5 gram ugljenih hidrata (od toga je 0,6 grama vlakana). Ova količina rukole pokriva 20% naših dnevnih potreba za vitaminom A, 50% potrebe za vitaminom K i 10% za vitaminom C i folnom kiselinom.
Rukola povoljna dejstva
Kao i drugo zeleno lisnato povrće, rukola sadrži visoku koncentraciju nitrata – više od 250 mg nitrata na 100 grama rukole. Veći unos nitrata u ishrani povezuje se sa nižim krvnim pritiskom, manjim potrebama za kiseonikom tokom vežbanja i boljom fizičkom izdržljivošću. Gorkast ukus rukola duguje jedinjenjima sumpora, naročito sulforafanu kome se pripisuju antikancerogena svojstva. Sulfarafanom je bogato i drugo povrće, kao što su brokoli, kupus, karfiol, kelj, keleraba i repa.